1479903799_Yilmaz_Soycan_Cag_Lojistik_Logitrans_2016_01

Belarus - Türkiye İş Forumu

Belarus - Türkiye arasındaki iş hacmini artırmayı hedefliyoruz.

Belarus-Türkiye İş Forumu, Belarus Cumhuriyeti Başbakanı Andrei Kobyakov ve T.C. Başbakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla 15 Şubat 2018 tarihinde Minsk’te gerçekleştirildi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Belarus Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen etkinliğe ayrıca T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Belarus-Türkiye İş Konseyi Eş Başkanı Dmitry Dichkovsky’nin 3anı sıra 300’den fazla Belarus ve Türk özel sektör temsilcisi katıldı.

Genel oturum sırasında bir konuşma yapan Yılmaz Soycan, Belarus Evrensel Ticaret Borsası’nın (BUTB) Türkiye’de tek yetkili acentası olan firması Sarpedon Dış Ticaret A.Ş.’nin borsa işlemlerinin hacmini ve lojistik alanında işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu katılımcılara aktardı. Soycan, “Türkiye’de ‘un tek yetkili acentesi olarak temel görevimiz, mümkün olduğunca çok sayıda Türk şirketini işe çekmek ve değişim mekanizmasının etkinliğini kanıtlamaktır. Bu anlamda lojistik altyapımızı da kullanmaya hazırız ”dedi.

BUTB heyeti, orman ürünleri ile sanayi ve tüketim malları bölümlerinde döviz alım satım işlemlerine katılım konusunda Türk iş dünyası temsilcileriyle görüşmelerde bulundu.