1479232975_Yilmaz_Soycan_Cag_Lojistik_Soycan_Grup_Belarus_Anlasma_01

Türkiye ile Belarus Arasında Önemli Anlaşma

Belarus’a resmi ziyarette bulunan T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Belarus Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Aleksandr Lukashenko ekonomik konuları içeren eylem planı hakkında bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde, Türkiye ile Belarus arasında yeni bir uluslararası demiryolu ve lojistik koridoru açmak için, çeşitli ülkelerin önde gelen şirketlerinin üst düzey temsilcileri bir araya geldi.

Türkiye lojistik sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Çağ Lojistik A.Ş. ile Belarus Devlet Demiryolları şirketi “Belinteltrans”, demiryolu ağı ve iki ülkenin intermodal taşımacılığı yoluyla Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlaması amacıyla geliştirilen projede daha ekonomik ve ülkemizin ihracatını rekabetçi fiyatlarla destekleyebilecek çevre dostu ulaşım hatları konusunda anlaşmaya varıldı.

Belarus ve Rusya, Türkiye üzerinden Asya ve Orta Doğu’ya bağlanacak

Yeni bir nakliye hattı ve lojistik koridoru sayesinde, Belarus, özellikle Rusya ve Kazakistan başta olmak üzere, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, İran ve Orta Asya’ya ihracat için yeni bir alternatif rota olacaktır.

Uygun fiyatlı nakliye

Bir yandan uygun fiyatlı ve rekabetçi ürünler, diğer yandan ekonomik intermodal nakliye ile maliyetlerde % 15-20 arasında tasarruf edilmesi amaçlanmaktadır. Rusya ile Belarus arasındaki gümrük birliği dolayısıyla, Belarus ile gerçekleştirilen bu anlaşma, transit belgesine bakılmaksızın, Türkiye’nin ihracat mallarının zamanında nakledilmesini sağlayacak yeni bir taşıma modeli olacak ve uluslararası taşımacılık sektörüne büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, Türkiye’nin de dahil olduğu, dünya ticaretinde önemli bir adım olan Yeni İpek Yolu’na bağlantısıyla Türk ihracatçılarına Asya’da yeni ticaret ilişkileri geliştirmelerinde destek olacaktır.

1950’den günümüze kadar lojistik sektöründe faaliyet gösteren ve konusunda Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olan Çağ Lojistik A.Ş. tedarik zinciri ve lojistik yönetimi alanında Soycan Şirketler Grubu üyesidir. İmzalanan bu anlaşmada en büyük hissedarlardan biri olarak seçilen Çağ Lojistik, uzun yıllardır Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Polonya ve Romanya ülkeleriyle ve söz konusu ülkeler arasında başarıyla faaliyetlerine devam etmektedir.