SOSYAL SORUMLULUĞA BAKIŞ AÇIMIZ

Çocuklar, çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır. Daha anne karnındayken onlarla ilgili gelecek endişelerimiz, düşüncelerimiz, hayallerimiz vücut bulmaya başlar ve doğdukları andan itibaren onları her türlü olumsuzluğa karşı koruma, sağlıklı, mutlu ve topluma yararlı birer birey olarak yetiştirme çabası başlar. Her ebeveyn veya aile büyüğü çocuklarının kendi ayakları üstünde durması için elinden geleni yaparak gözleri arkada kalmadan ebediyete intikal etmek ister. Hayatın kendisi bir mücadele de olsa çocuklarınız fiziken ve zihinsel olarak sağlıklıysa işiniz göreceli olarak kolaylaşıyor. Peki evladınız zihinsel engelli bir bireyse ne yapacaksınız, nasıl eğitim vereceksiniz, sizden sonra kimlere emanet edeceksiniz? Uygun eğitim şartları oluşturulmadan böylesine zor sorulara cevap bulmak daha da zorlaşıyor.
Bu konuyla ilgili hassasiyetim ve zaten var olan çalışmalarım kendim baba olduktan sonra daha da yoğunlaştı. Artık sadece bir hayırsever değil bir babayım ve işlerimi yürütürken kazancımın bir kısmını bu ülke toprakları üstünde hayırlı bir iş için harcamaktan, başka anne babaların yükünü bir nebze olsun azaltmaktan daha fazla haz verecek bir şey olamaz benim için.
Vala Gedik Özel Eğitim Meslek Okulu’nda kapasite artırımına ve atölyelerin çeşitlendirilmesine katkıda bulunarak daha fazla öğrencinin fayda görmesini hedefledik. Yaklaşık 6 yıllık bir süreç içerisinde 5 olan atölye sayısı 13’e çıkarıldı, 5 yeni atölyenin tüm donanımını, var olan 4 atölyenin modernizasyonunu ve yenilenmesini yaptırdık. Okulda yapılan iyileştirme çalışmaları sonucunda 2012 yılında okula başvuran öğrencilerin yaklaşık %50’si kabul edilirken, 2016 yılından itibaren başvuran her öğrenciye eğitime erişim imkanı sağlanması, rahmetli babamın adını verdiğimiz Mustafa Soycan Atölye Binası’nda tekstil alanında 70 öğrenci, el sanatları alanında 30 öğrenci olmak üzere toplam 100 öğrenci haftanın belirli gün ve saatlerinde eğitim alması ailemiz ve şirket çalışanlarımız için mutluluk ve gurur kaynağıdır.
Soycan ailesi ve şirketler grubu olarak, herkesin kendi imkan ve kapasitesi ölçüsünde çalışıp üreterek bu topraklar üstünde yaşamanın kira bedelini ödemesi ve kalkınmaya katkıda bulunması gerektiğine inanıyoruz. Mezun olan öğrencilerimizin iş hayatında yerlerini alarak hayatlarını idame ettirme yönündeki çabaları takdire şayandır. Bu anlayış çerçevesinde desteklerimize devam ederken, diğer iş insanları ve vatandaşlarımıza da güzel bir örnek teşkil ettiğimizi umuyorum.

YILMAZ SOYCAN
Yönetim Kurulu Başkanı
Soycan Şirketler Grubu