SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Mustafa Soycan Zihinsel Engelli Çocuk Atölyeleri

Vala Gedik Özel Eğitim Meslek Okulu; genel ve mesleki ortaöğretim programlarına devam edemeyecek durumda olan hafif düzeyde zihin engelli bireylerin temel yaşam becerilerini geliştiren, topluma uyumlarını sağlamak için iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandıran bir meslek okuludur. Okuldaki eğitim programlarının büyük bölümünü uygulamalı atölye dersleri oluşturmaktadır.

2011/2012 öğretim yılında okula yönlendirilen engelli bireylerin sayısında ciddi bir artış olmuş ancak mevcut atölye sayısının yetersizliğinden dolayı tüm öğrencilerin kaydı yapılamamış ve kapasite dışında kalan öğrenciler bir sonraki öğretim yılında kayıtları yapılmak üzere sıraya alınmıştır. Kayıt yapılan öğrenci sayısı okula yönlendirilen öğrencilerin yarısından daha azdır.

Hafif düzeyde zihin engelli bireylerin iş ve meslek hayatına atılmaları ve başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını devam ettirebilmeleri için, okula yönlendirilen bu bireylerin eğitime erişiminin sağlanması büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda eğitime erişimi sağlanan öğrencilerimizin tam donanımlı atölyelerde eğitim alması, iş ve mesleğe hazırlanmaları için büyük önem arz etmektedir. Nitelikli bir mesleki eğitim, engelli bireyin istihdam edilmesi önündeki engelleri azaltmakta fayda sağlayacaktır.

Okula yönlendirilen, özel eğitim tanısı almış bireylerin eğitim öğretime erişimini sağlayarak nitelikli meslek eğitimi almalarını sağlamak için atölye ve derslik sayısının artırılması, atölyelerin donanımlı hale getirilmesi ve devlet olanakları dışında kaynaklar oluşturulması yönünde çalışmalar yapılmıştır.

Sırada bekleyen öğrencilerin eğitime erişimini sağlamak için 4 derslikli prefabrik yapının inşa edilmesi, içinde bulunan atölyeler için gerekli makine, teçhizat ve aletlerin temininde kaynak ihtiyacının karşılanmasına yönelik katkı Soycan Şirketler Grubu tarafından sağlamıştır.
2012 yılında mevcut atölye sayısı 5 iken proje kapsamında kullanılmayan alanların bakım ve onarımının yapılması ve atölyelerin donatımının sağlanması için;
Temmuz 2012 tarihinde, hafif düzeyde zihin engelli öğrencilerin eğitim gördüğü sınıf ve atölyelerdeki ısınma problemlerinin çözümü için 17 adet klima bağışı yapılmıştır.

Eylül 2013 tarihinde Büro Yönetimi Atölyesi donatımı sağlanmış bu atölyeye; 1 adet büro mobilyası takımı,5 adet bilgisayar, 1 adet yazıcı alınmıştır.

Eylül 2014 tarihinde Tekstil Atölyesi açılmıştır. Bu atölyeye; 4 adet dikiş makinası, 1 adet overlock makinası,1 adet reçme makinası,1 adet düğme makinası ve 5 adet masa bağışı yapılmıştır.

Ocak 2015 tarihinde temel atma çalışması ile yapımına başlanan 4 derslikli Mustafa Soycan Atölye Binası 2 Aralık 2015 Çarşamba günü yapılan törenle hizmete açılmıştır.

Mustafa Soycan Atölye Binası’nda bulunan Tekstil Dokuma Atölyesi ve Tekstil El Dokuma Atölyesinin donatımı yaptırılarak 4 adet dokuma tezgâhı, 6 adet el dokuma tezgahı,1 adet dikiş makinası,1 adet ütü masası, buharlı ütü ve masa bağışı yapılmıştır.

Ekim 2016 seramik atölyesinin tüm donanımı yeni müfredata uygun yenilenmiştir. (seramik fırını, 4 mermer masa, 24 tabure ve dolapları yenilenmiştir.)

Aralık 2018 tarihinde mobilya ve iç mekân tasarımı atölyesinin yenilenmesi çalışmaları yapılmaktadır.
• Şerit Testere Makinesi
• Çok Amaçlı Kombinasyon Makinesi (planya, kalınlık, delik ve daire testere)
• Talaş Emme Makinesi
• Cnc router makinesini

SONUÇ:
1. 5 olan atölye sayısı 13’e çıkarılmıştır.
2. 4 atölyenin malzemeleri sıfırdan donatılmıştır. 1 atölyenin de donatılması çalışması sürmektedir.
3. Var olan 4 atölyenin modernizasyonu yapılmış ve yenilenmiştir.
4. Bu çalışma sonucunda toplam 8 atölye eğitim öğretime kazandırılmış ve 1 atölyenin de donatım malzemeleri yenilenmektedir.
5. Mustafa SOYCAN Atölye Binası’nda tekstil alanında 70 öğrenci,el sanatları alanında 30 öğrenci toplam 100 öğrenci haftanın belirli gün ve saatlerinde eğitim almaktadır.